Masaż Dotyk Motyla
25 stycznia 2021
Słów kilka o półkulach mózgowych

Mamy ich dwie.

Logiczna i analityczna lewa półkula

U większości osób lewa półkula odpowiada za mowę i jej rozumienie, funkcje językowe, czytanie i pisanie, logikę, myślenie analityczne, prawe pole widzenia, proces rozumowania, czyli zdolność rozpoznania przedmiotów za pomocą dotyku oraz programowanie motoryczne. Jest też odpowiedzialna za odczuwaniu emocji pozytywnych i tych bardziej złożonych. Lewa półkula jest bardziej aktywna, gdy człowiek się wypowiada, pisze, liczy w pamięci czy uważnie słucha.

Kreatywna i twórcza prawa półkula

Prawa półkula odpowiedzialna jest  za kreatywność, myślenie abstrakcyjne, wyobraźnię, zdolności muzyczne, plastyczne i artystyczne, intuicję, zarządza percepcją przestrzenną, mimiką. Odpowiada za rozpoznawanie i generowanie ekspresji oraz odczuwanie negatywnych stanów emocjonalnych. W prawej półkuli znajdują się także środki językowe, które sprawiają, że np. rozumiemy metaforyczne znaczenie słów i śmiejemy się̨ z żartów.

Lateralizacja, czyli stronność to funkcjonalna dominacja jednej ze stron ciała. Związana jest z dominowaniem jednej z półkul mózgowych. Zaburzona lateralność to brak zdolności do współpracy prawej półkuli mózgowej z lewą oraz powiązanymi z nimi stronami ciała.

Niekiedy istnieją  opóźnienia w procesie kształtowania się lateralizacji i dominacja ręki nie jest do końca ustalona. 

Może być też tak, że jedna z dominujących części ciała (czyli ta, której maluch odruchowo używa, np. zawsze pisze tą samą ręką) znajduje się po tej samej stronie a nie po przeciwnej stronie, co dominująca półkula mózgu. Kontakt między nimi jest więc zablokowany i dziecko nie jest w stanie opowiedzieć, co wydarzyło się w szkole, czy też bardzo długo odrabia lekcje w domu. Jeśli więc rodzice zauważą, że ich pociecha nie radzi sobie z nauką, powinni zwrócić się do psychologa- kinezjologa, by sprawdził tzw. profil dominacji, czyi określenie która część ciała i która półkula są dominujące. To pozwoli dostosować wymagania wobec ucznia do jego możliwości i dobrać odpowiednie ćwiczenia terapeutyczne.

Klinika Biozdrowia Katarzyna Żuber

ul. Nadwiślańska 52, 05-101 Skierdy

NIP: 537 229 06 17

 

 

Zadzwoń: +48 798 144 588 lub napisz: biuro@klinikabiozdrowia.pl