O tym jak istotne jest prawidłowe oddychanie mówiłam już nie raz. To właśnie od obserwacji oddechu i wdrożenia praktyk prawidłowego oddychania rozpoczynam pracę z każdą osobą, która przychodzi na treningi biofeedback.
Prawidłowe oddychanie nie tylko pomaga lepiej poznawać i kontrolować emocje, ograniczyć lęki u dzieci oraz inne skutki przewlekłego stresu ale poprawia też zdolność skupienia uwagi. Dzięki oddechom dzieci czują się bardziej wyciszone, zrelaksowane, skoncentrowane i lepiej rozumieją swoje ciało i jego reakcje. Wśród korzyści wymienić można nawet lepszą wymowę, trawienie, dotlenienie mózgu i mięśni czy sposób komunikowania się na lepszym poziomie. Ćwiczenia oddechowe optymalizują rozwój mózgu dzieci, dzięki czemu poprawia się skupienie uwagi i zmniejsza podatność na przewlekły stres.
Kiedy dzieci przychodzą na świat, w sposób naturalny, oddychają głęboko i z wykorzystaniem przepony. Jednak w miarę wzrastania, stopniowo tracą tę cenną umiejętność. Dlatego właśnie doskonałym pomysłem są ćwiczenia oddechowe w formie zabawy.
Przykładowe ćwiczenia oddechowe dla dzieci:
1. Podnieś misia:
Połóż się na plecach a na brzuszku umieść misia lub książkę. Połóż rączki na klatce piersiowej. Następnie weź głęboki oddech nosem, tak aby pierwszy podniósł się miś a dopiero potem klatka piersiowa.
W jednej ze szkół w Nowym Jorku, nauczycielka prowadziła powyższe ćwiczenie. Codziennie przed rozpoczęciem zajęć dzieci w wieku 5 i 6 lat kładły się na materacach umieszczając na swoim brzuchu misia. Taka zabawa trwała zaledwie pięć minut ale jej rezultaty były zdumiewające. Ćwiczenie to wzmocniło połączenia mózgowe dzieci, co przekładało się na ich zdolność utrzymywania uwagi i koncentracji. Były lepiej przygotowane do zarządzania własnymi emocjami. Uczniowie, którzy wykonywali to ćwiczenie przez dłuższy czas byli mniej nadpobudliwi i ogólnie uczyli się lepiej.
2. Syczenie węża:
Usiądź na krześle z wyprostowanymi plecami. Połóż ręce na brzuchu. Teraz przez 4 sekundy nabieraj powietrze przez nos tak aby brzuch się uniósł i następnie wydychaj powietrze ustami jak najdłużej sycząc jak wąż .......SSSSSS.
3. Oddychaj jak słoń:
Stań prosto na lekko rozszerzonych nogach. Teraz wyobraź sobie, że zamieniasz się w słonika. Podczas wdechu przez nos podnoś rękę do góry niczym trąbę. Następnie wydychaj powietrze przez usta w sposób głośny opuszczając "trąbę" ku dołowi.
4. Oddech smoka:
Wyobraź sobie, że jesteś smokiem i zaraz będziesz ział ogniem. Nabierz przez nos głęboko powietrza i wydychaj je teraz ustami tak jak byś wypuszczał ogień.
5. Świeca:
Rodzic stawia na stole zapaloną świeczkę i ustawia krzesło 2 metry od stołu. Teraz musisz zdmuchnąć świeczkę. Za daleko? Przysuń się o pół metra i spróbuj jeszcze raz. Jeszcze za daleko? Przysuwaj się stopniowo aż Ci się uda.
Przydatne mogą być również karty do oddechów np. leniwa ósemka czy gwiazdka- poruszaj palcem po obrzeżach i postępuj zgodnie z poleceniami.
Zapisz się na newsletter aby otrzymać powyższe karty do wydruku
Klinika Biozdrowia Katarzyna Żuber
Gab. 1-ul. Nadwiślańska 52, 05-101 Skierdy
Gab. 2-ul. Jana Krysta 8 m. 10, Warszawa
NIP: 537 229 06 17
Zadzwoń: +48 798 144 588 lub napisz: biuro@klinikabiozdrowia.pl