Masaż Dotyk Motyla
19 listopada 2019
Matma 75% szybciej- słyszałeś o tych badaniach?

Naukowcy udowodnili w badaniach, że olejek  rozmarynowy znacząco poprawia szybkość i wydajność wykonywania zadań.

Zatem jeśli zdarza Ci się, że czytasz tę samą linijkę tekstu kilka razy i nadal niczego nie możesz zapamiętać, może czas wypróbować aromaterapię?

W jednym z badań dowiedziono, że dzięki wąchaniu olejku rozmarynowego możesz szybciej rozwiązywać zadania logiczne. Dr. Mark Moss z Uniwersytetu Northumbria w Wielkiej Brytanii twierdzi, że słaba pamięć robocza jest związana ze złymi osiągnięciami w szkole. W 2012 roku, dr. mark Moss wykazał po raz pierwszy, że olejek rozmarynowy wpływa na funkcje poznawcze mózgu, tj. pomaga zapamiętywać różne informacje i wykonywać takie działania, w których należy zapamiętać różne układy i kombinacje informacji. Pomaga szybciej i skuteczniej podejmować decyzje w oparciu o zgromadzone dane. Olejek rozmarynowy działa zatem wszędzie tam, gdzie trzeba zapamiętywać i łączyć fakty. Dr. Moss przeprowadził więcej badań. W ramach jednego z nich, 20 młodych osób poproszono o wykonanie zadań matematycznych w pokoju, w którym rozpylono olejek rozmarynowy. Okazało się, że w takich warunkach szybkość oraz dokładność wykonywania  zadań znacząco się poprawiła. 

W innym eksperymencie, prowadzonym przez naukowców z Meikai University w Japonii, wykazano, że wdychanie olejku rozmarynowego pomaga w redukcji poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu, nawet o 23% i jest to efekt po zaledwie pięciominutowej inhalacji osiągnięty u 22 młodych osób. 

Jak zatem poprawić swoje wyniki w nauce- rozpylaj olejek rozmarynowy, ale pamiętaj o kilku zasadach:

1. olejek powinien być klasy aromaterapeutycznej, szukaj sprawdzonych produktów, olejek zapachowy z apteki nie da oczekiwanych efektów

2. używaj rozpylacza ultradźwiękowego lub wodnego- kominek zapachowy zniszczy najcenniejsze substancje aktywne olejku

3. użyj jednorazowo nie więcej niż 5-6 kropli

4. inhaluj nie dłużej niż godzinę, po tym czasie mózg może przestać reagować na olejek

5. nie używaj olejku rozmarynowego jeżeli masz nadciśnienie, epilepsję lub jesteś w ciąży.

 

Chcesz dostawać więcej artykułów na temat tego jak osiągnąć lepsze wyniki w nauce- zapisz się na nasz

newsletter

 

Bibliografia:

Moss, M., & Oliver, L. (2012). Plasma 1, 8-cineole correlates with cognitive performance following exposure to rosemary essential oil aroma. Therapeutic advances in psychopharmacology, 2(3), 103-113.

T. von Schoen-Angerer, B. Deckers, J. Henes I in., Effect of topical rosemary essential oil on Raynaud phenomenon in systemic sclerosis, „Complement Ther Med”, 40, 2018 Oct., s. 191-194; doi: 10.1016/j.ctim.2017.10.012, Epub 2017 Nov 1

 

Klinika Biozdrowia Katarzyna Żuber

ul. Nadwiślańska 52, 05-101 Skierdy

NIP: 537 229 06 17

 

 

Zadzwoń: +48 798 144 588 lub napisz: biuro@klinikabiozdrowia.pl