W ostatnich latach coaching znalazł się w głównym trendzie rozwoju osobistego i zawodowego w skali światowej. Stale rozwijają się jego różne odmiany, które coraz skuteczniej pomagają rozwiązywać różne problemy, również te związane ze zdrowiem.
Coaching to praca z coachem, pozwalająca danej osobie rozpoznać jej ograniczenia oraz rozwinąć indywidualne umiejętności, znaleźć i wykorzystać indywidualny potencjał. Istotą coachingu jest wykorzystanie zasobów, wiedzy i umiejętności już posiadanych oraz odpowiednie zmotywowanie.
Przykładowe rodzaje coachingu.
Coaching jest dziedziną, która nadal się rozwija i zmienia. Do jej odmian możemy zaliczyć między innymi:
W odniesieniu do zdrowia coaching, skierowany jest do osób, które chcą świadomie osiągać swoje cele zdrowotne, potrzebują jednak wsparcia. Doradztwo w zakresie zdrowia, robi karierę na całym świecie z prostej przyczyny. Terapie wielu chorób przewlekłych, chociażby cukrzycy czy nadciśnienia, są skazane na niepowodzenie, jeśli chory świadomie nie chce lub nie potrafi zaakceptować sytuacji w jakiej się znalazł i włączyć się w proces leczenia. Zadaniem coacha jest wypracowanie zrozumienia problemu i wzbudzenia chęci przystosowania się do sytuacji, w jakiej chory się znalazł, zdarza się bowiem na przykład, że chory nie jest w stanie utrzymać odpowiedniej diety, reżimu związanego z regularnym przyjmowaniem wielu leków czy uczestniczeniem w zajęciach rehabilitacyjnych, co oczywiście wpływa na skuteczność powrotu do zdrowia, a nawet nieodpowiedzialną rezygnację z terapii.
Coaching przeznaczony jest dla osób, które miedzy innymi:
Coaching w zakresie zdrowia jest szeroko stosowany w wielu krajach, a jego skuteczność w osiąganiu celów zdrowotnych i efektywności leczenia niektórych chorób (np. cukrzycy), została potwierdzona w badaniach naukowych.
Badanie przeprowadzone w Niemczech na dużej grupie (ok. 10 tys. osób) narażonych na ryzyko hospitalizacji, udowodniły, że po półrocznej pracy z coachem, zachorowalność zmniejszyła się o 10%. Coaching zdrowia ma też zastosowanie w wspieraniu procesu wychodzenia z chorób przewlekłych, czego skuteczność została w ostatnich latach udowodniona badaniami (Shippee-Rice, Fetzer, Long, 2012; Lubkin, Larsen, 2013).
Wiele osób poszukuje wsparcia i motywacji do radzenia sobie z dolegliwościami. Można zatem postawić tezę, że rozwój coachingu jest ważnym elementem holistycznego podejścia do zdrowia.
W Klinice BioZdrowia, wykorzystujemy elementy coachingu w pracy z naszymi Klientami. Każda diagnoza kompleksowa i trening biofeedback zawierają elementy coachingu co zapewnia pełniejsze zrozumienie proponowanego procesu terapii oraz wymagań jakie przed naszymi Klientami postawił ich własny organizm. Proces ten jest często złożony i wymaga ze strony Klienta pełnej akceptacji a coaching zdecydowanie pomaga osiągnąć wyznaczone cele.
Klinika Biozdrowia Katarzyna Żuber
Gab. 1-ul. Nadwiślańska 52, 05-101 Skierdy
Gab. 2-ul. Jana Krysta 8 m. 10, Warszawa
NIP: 537 229 06 17
Zadzwoń: +48 798 144 588 lub napisz: biuro@klinikabiozdrowia.pl