Masaż Dotyk Motyla
18 września 2019
COACHING- co to jest i komu to potrzebne?

W ostatnich latach coaching znalazł się w głównym trendzie rozwoju osobistego i zawodowego w skali światowej. Stale rozwijają się jego różne odmiany, które coraz skuteczniej pomagają rozwiązywać różne problemy, również te związane ze zdrowiem.

Coaching to praca z coachem, pozwalająca danej osobie rozpoznać jej ograniczenia oraz rozwinąć indywidualne umiejętności, znaleźć i wykorzystać indywidualny potencjał. Istotą coachingu jest wykorzystanie zasobów, wiedzy i umiejętności już posiadanych oraz odpowiednie zmotywowanie.

Przykładowe rodzaje coachingu.

Coaching jest dziedziną, która nadal się rozwija i zmienia. Do jej odmian możemy zaliczyć między innymi:

 • Coaching personalny- nastawiony na rozbudowę sfery wewnętrznej człowieka;
 • Life coaching- nastawiony na relacje i życie osobiste;
 • Coaching zdrowia- zajmujący się pracą z pacjentami;
 • Coaching medyczny- zajmujący się pracą z personelem medycznym;
 • Coaching zawodowy- związany z rozwojem zawodowym, ścieżką kariery;
 • Coaching biznesu- nastawiony na rozwój biznesowy;
 • itp.

 

W odniesieniu do zdrowia coaching, skierowany jest do osób, które chcą świadomie osiągać swoje cele zdrowotne, potrzebują jednak wsparcia. Doradztwo w zakresie zdrowia, robi  karierę na całym świecie z prostej przyczyny. Terapie wielu chorób przewlekłych, chociażby cukrzycy czy nadciśnienia, są skazane na niepowodzenie, jeśli chory świadomie nie chce lub nie potrafi zaakceptować sytuacji w jakiej się znalazł i włączyć się w proces leczenia. Zadaniem coacha jest wypracowanie zrozumienia problemu i wzbudzenia chęci przystosowania się do sytuacji, w jakiej chory się znalazł, zdarza się bowiem na przykład, że chory nie jest w stanie utrzymać odpowiedniej diety, reżimu związanego z regularnym przyjmowaniem wielu leków czy uczestniczeniem w zajęciach rehabilitacyjnych, co oczywiście wpływa na skuteczność powrotu do zdrowia, a nawet nieodpowiedzialną rezygnację z terapii.

Coaching przeznaczony jest dla osób, które miedzy innymi:

 • szukają wsparcia w problemach związanych z obniżeniem masy ciała;
 • mają problem z zachowaniem niezbędnej diety w chorobach przewlekłych czy immunologicznych;
 • przeżywają kryzys podczas kuracji leczniczych;
 • czują się przemęczone oraz przytłoczone zmianami stylu życia związanymi z pojawieniem się choroby;
 • muszą przystosować się do nieraz przewlekłych terapii oraz harmonogramu  przyjmowania leków;
 • chcą zapanować nad emocjami lub pokonać stres związany z chorobą i procesem leczniczym;
 • cierpią na bezsenność;
 • walczą z nałogami;
 • i innymi problemami zdrowotnymi, np. na podłożu psychosomatycznym.

 

Coaching w zakresie zdrowia jest szeroko stosowany w wielu krajach, a jego skuteczność w osiąganiu celów zdrowotnych i efektywności leczenia niektórych chorób (np. cukrzycy), została potwierdzona w badaniach naukowych.

Badanie przeprowadzone w Niemczech na dużej grupie (ok. 10 tys. osób) narażonych na ryzyko hospitalizacji, udowodniły, że po półrocznej pracy z coachem, zachorowalność zmniejszyła się o 10%. Coaching zdrowia ma też zastosowanie w wspieraniu procesu wychodzenia z chorób przewlekłych, czego skuteczność została w ostatnich latach udowodniona badaniami (Shippee-Rice, Fetzer, Long, 2012; Lubkin, Larsen, 2013).

Wiele osób poszukuje wsparcia i motywacji do radzenia sobie z dolegliwościami. Można zatem postawić tezę, że rozwój coachingu jest ważnym elementem holistycznego podejścia do zdrowia.  

W Klinice BioZdrowia, wykorzystujemy elementy coachingu w pracy z naszymi Klientami. Każda diagnoza kompleksowa i trening biofeedback zawierają elementy coachingu co zapewnia pełniejsze zrozumienie proponowanego procesu terapii oraz wymagań jakie przed naszymi Klientami postawił ich własny organizm. Proces ten jest często złożony i wymaga ze strony Klienta pełnej akceptacji a coaching zdecydowanie pomaga osiągnąć wyznaczone cele. 

 

Klinika Biozdrowia Katarzyna Żuber

ul. Nadwiślańska 52, 05-101 Skierdy

NIP: 537 229 06 17

 

 

Zadzwoń: +48 798 144 588 lub napisz: biuro@klinikabiozdrowia.pl