Masaż Dotyk Motyla
19 października 2020
"Złote zasady" neurobiofeedbacku.

EEG biofeedback (neurobiofeedback) jest techniką pracy rozwojowej wykorzystującą odbieranie sygnałów pochodzących z własnego organizmu, aby poprawić jego stan. Umożliwia ona zmianę charakterystyk własnych fal mózgowych poprzez korzystanie z otrzymanych zwrotnie informacji o przebiegu pracy mózgu. Wszystko to osiąga się w prosty i przyjemny sposób przy użyciu gry komputerowej. Osoba trenująca, poprzez aktywny udział w treningu, uczy się modyfikować swój wzorzec fal mózgowych.

Za działanie terapii biofeedback odpowiadają dwa zjawiska, nazywane przeze mnie "złotymi zasadami neurobiofeedbacku" a są to: psychologiczne- sprzężenie zwrotne oraz neurofizjologiczne- neuroplastyczność mózgu.

 

Metoda EEG biofeedback bazuje na tzw. sprzężeniu zwrotnym miedzy klientem a sygnałami EEG płynącymi z jego głowy, które specjalistyczna aparatura przetwarza na prostą grę komputerową. Zapis fal mózgowych pokazuje nam nasze nastroje- widać jak radzimy sobie ze stresem, czy jesteśmy zrelaksowani, pobudzeni, skoncentrowani, czy potrafimy efektywnie wypoczywać, itd. Na swoim monitorze terapeuta  widzi obraz pracy mózgu w postaci wykresów a na drugim monitorze klient widzi różnego rodzaju gry/animacje/zadania, których przebieg zależy od pracy jego fal mózgowych. Zadania polegają np. na przybliżeniu obrazu, czy na przyspieszeniu pojazdu, oczywiście wykorzystując jedynie koncentrację i/lub relaksację w różnej korelacji. Kiedy rośnie aktywność mózgu w pożądanym paśmie częstotliwości fal mózgowych (więcej o falach mózgowych przeczytasz tutaj), trenujący osiąga widoczny sukces. Mózg stopniowo uczy się generowania określonych fal mózgowych i z czasem trenujący może świadomie wpływać na ich przebieg. 

Neuroplastyczność natomiast jest warunkiem uczenia się i zapamiętywania. Jest to zdolność mózgu do regeneracji i restrukturyzacji lub mówiąc najprościej jest to zdolność układu nerwowego do zmiany. Odpowiednia stymulacja mózgu może usprawnić ten proces i poprawić umiejętności poznawcze, takie jak myślenie, pamięć czy koncentracja. Tworzenie nowych neuronów i połączeń między nimi, jest czymś bardzo ważnym ponieważ zależy od tego jak szybko potrafimy się czegoś nauczyć, zapamiętywać, przypominać sobie itd. Zadaniem treningu EEG biofeedback jest stymulacja neuronów do skuteczniejszego przekazywania impulsów nerwowych i tworzenia nowych połączeń. Aktywność mózgu pokazywana jest przez odpowiednie zachowania w grze, dzięki czemu trenująca osoba uczy się nowych promowanych zachowań.

Najważniejszym obecnie zagadnieniem w badaniach mózgu i jego schorzeń na całym świecie jest właśnie zagadnienie neuroplastyczności.

Klinika Biozdrowia Katarzyna Żuber

ul. Nadwiślańska 52, 05-101 Skierdy

NIP: 537 229 06 17

 

 

Zadzwoń: +48 798 144 588 lub napisz: biuro@klinikabiozdrowia.pl